Mis on onühholüüs?
Võib-olla olete lugenud kuskilt, et vot see toode aitab onühholüüsi vastu või lausa kogenud, kui keegi teile ütleb, et siin on tegemist onühholüüsiga. Aga mis asi see siis tegelikult on?
Küüs eraldub küünesängist
Onühholüüs tähendab tegelikult küüneplaadi irdumist küünesängist ehk et lihtsamalt öeldes: küüs eraldub küünesängist. On olemas nii osalist kui ka täielikku küüneplaadi irdumist. Üldiselt esineb onühholüüs koos teiste küüntehaigustega, kuid ka süsteemsete, siseorganeid puudutavate haiguste korral.
Põhjuseid, miks küüneplaat küünesängist lahti lööb võib olla palju, kuid toon välja need, mida mina olen oma praktikas kõige rohkem näinud:
- Traumad
- Lokaalsed keemilised tegurid, kosmeetikavahendid
- Jaladeformatsioonid
- Ainevahetushäired jt
Irdunud küüneosa saab eristada kinnisest küüneplaadist üsna hästi: lahtine osa värvub heledamaks ja kerkinud osa all on sageli näha liigset sarvestumist. Onühholüüsi tüsistustena võib tekkida küüneseen, küünekasvu häire või paksenenud küüs. Pärast seda, kui
lahtine küüs eemaldada, küünesäng üldiselt aheneb.
Millele ma tahaksin kindlasti tähelepanu juhtida on see, et lahti tulnud küüne alla ei tohiks ühegi terava instrumendiga minna. Küsite miks? Sest see võib lahtise küüne ulatust suurendada. Kui tekib vajadus küüne alt mustust eemaldada, siis tuleks seda teha äärmise ettevaatlikkusega.
Mida aga teha, kui küüs on lahti tulnud?
Kõige olulisem on see, et teha kõik selleks, et saavutada kontakt küüne ja küünesängi vahel. Kuna oma praktikas olen kohanud väga palju just survetraumast põhjustatud irdumist, siis surve kõrvaldamisel võib irdumine aeg-ajalt iseenesest paraneda. Kui peaks osutuma vajalikuks lahtise küüne eemaldamine, siis selleks, et vähendada küünesängi ahenemist, võib vastunäidustuste puudumise korral paigaldada küüneproteesi. Samuti annab küüneprotees võimaluse küünel esteetilisem välja näha. Eriti siis, kui kohe, kohe on algamas lahtiste jalanõude hooaeg.
Lõpetuseks panen siia kirja lühikese meelespea, mis aitab vähendada onühholüüsi tekkepõhjuseid:
- Vältida kitsaid jalanõusid ja sokke
- Verevarustuse ergutamine
- Surve vähendamine deformatsioonide puhul
- Ortoosid ja varbaeraldajad
- Professionaalne jalahooldus
Kas teil on esinenud küüneplaadi lahti tulemist ja kuidas sellest jagu olete saanud?
Kui teil tekkis küsimusi, siis kirjutage julgelt meile postkasti. Lisaks saate meie toimetustel
silma peal hoida nii Facebookis kui ka Instagramis .
Kasutatud allikas: Anke Niederau “Küüneteraapia käsiraamat”